Laserowa korekcja wad wzroku to propozycja dla tych, którzy chcą zapomnieć o okularach oraz soczewkach kontaktowych i na nowo zacząć cieszyć się komfortem widzenia. Ta jedna z najnowocześniejszych metod leczenia jest z powodzeniem wykorzystywana u osób z krótkowzrocznością, z dalekowzrocznością oraz z astygmatyzmem. Laserowa korekcja wad wzroku polegająca, najogólniej rzecz ujmując, na odpowiednim wymodelowaniu warstw rogówki za pomocą lasera. . Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Oczywiście to, czy laserowa korekcja wad wzroku jest możliwa do wykonania warunkują parametry takie jak: wiek pacjenta, ogólny stan zdrowia, a także rodzaj wady wzroku, z którym się on boryka. Laserowa korekcja wad wzroku jest bezpieczną alternatywą dla tradycyjnych okularów i soczewekkontaktowych, a poprawa jest zauważalna od razu po zakończeniu zabiegu, dlatego warto ją rozważyć u większości pacjentów.
Zabieg laserowy SLT
SLT – BEZPIECZNIE, EFEKTYWNIE, DELIKATNIE
Selektywna trabekuloplastyka laserowa (SLT) to nieinwazyjny, bezbolesny, efektywny i bezpieczny zabieg oczyszczający utkanie beleczkowe kąta przesączania wewnątrz oka. Polega na delikatnej stymulacji okolic beleczkowania, co powoduje namnażanie komórek „żernych”. Usuwają one drobiny barwnika z przestrzeni kąta przesączania i dzięki temu poszerzają ją w konsekwencji ułatwiając odpływ cieczy wodnistej z gałki ocznej i obniżając ciśnienie wewnątrzgałkowe.
SLT jest zabiegiem niskoenergetycznym, nie wywołuje (w przeciwieństwie do tradycyjnej trabekuloplastyki argonowej) zjawiska przegrzania termicznego tkanki i dlatego może być bezpiecznie wielokrotnie powtarzany w tym samym oku, co przedłuża i wzmacnia jego efekt.
SLT może być stosowany jako leczenie pierwszego rzutu, szczególnie u ludzi młodych z nowo rozpoznaną jaskrą.
SLT może odroczyć operację przeciwjaskrową, a gdy jednak okaże się ona konieczna, nie utrudni jej przeprowadzenia.
SLT polecany jest przy złej tolerancji kropli przeciwjaskrowych lub niemożności ich regularnego stosowania.
Często łączy się zabieg SLT z leczeniem farmakologicznym (np. w jaskrze zaawansowanej lub w sytuacji, gdy nie można z różnych powodów operować chorego na jaskrę).
WSKAZANIA DO ZABIEGU SELEKTYWNEJ TRABEKULOPLASTYKI LASEROWEJ (SLT) – jaskra z otwartym kątem przesączania:
- Jaskra barwnikowa,
- Jaskra młodzieńcza,
- Jaskra w zespole pseudoexfoliacji (PEX),
- Jaskra zaawansowana ze zwiększonym ryzykiem zabiegu chirurgicznego,
- Jaskra u kobiet w ciąży i karmiących, gdy leki (krople) przeciwjaskrowe są przeciwwskazane,
- Nadciśnienie oczne.
PRZEBIEG ZABIEGU:
Do oka podaje się krople znieczulające (czasem również krople zwężające źrenicę). Na gałkę oczną zakłada się specjalną soczewkę (powiększającą elementy kąta przesączania) i pod mikroskopem dokonuje się delikatnych iluminacji laserem.
Po zabiegu lekarz okulista zaleca przez kilka (lub kilkanaście) dni stosowanie kropli zapobiegających podrażnieniu oka.
W początkowym okresie pozabiegowym nie zaleca się odstawiania stosowanych dotychczas przez pacjenta kropli przeciwjaskrowych (o ile lekarz okulista nie zaleci inaczej).
Zabieg laserowy KAPSULOTOMIA LASEROWA
KAPSULOTOMIA LASEROWA
Wielu pacjentów, którzy byli operowani z powodu zaćmy i mają wszczepioną sztuczną soczewkę, z czasem zaczyna zauważać, że uzyskane po zabiegu bardzo dobre widzenie, stopniowo pogarsza się (widzenie „za mgłą”, widzenie „przez brudną szybę”, widzenie „zamglone” itp.). Może być to spowodowane zmętnieniem/ pogrubieniem torebki soczewki, w której jest umieszczona sztuczna soczewka wewnątrzgałkowa. Objawy te określa się zaćmą wtórną lub zmętnieniem tylnej torebki soczewki.
Kapsulotomia laserowa polega na przecięciu w centrum zwłókniałej/ zmętniałej torebki soczewki, dzięki czemu widzenie ulega poprawie.
Kapsulotomia laserowa jest bezbolesna.
Kapsulotomia laserowa to zabieg jednorazowy (nie wymaga powtarzania).
WSKAZANIE DO ZABIEGU KAPSULOTOMII LASEROWEJ – zaćma wtórna (zmętnienie tylnej torebki soczewki)
PRZEBIEG ZABIEGU:
Do oka podaje się krople znieczulające oraz krople poszerzające źrenicę. Na gałkę oczną zakłada się specjalną soczewkę, a następnie laserem wykonuje się „nacięcia” w tylnej torebce soczewki. Zabieg trwa kilka minut. Po zabiegu lekarz okulista zaleca przez kilka (lub kilkanaście) dni stosowanie kropli zapobiegających podrażnieniu oka.
Zabieg Laserowy IRYDOTOMIA LASEROWA
IRYDOTOMIA LASEROWA
Irydotomię laserową wykonuje się w oku, któremu zagraża zamknięcie kąta przesączania, co może doprowadzić do ostrego ataku jaskry, połączonego z bardzo wysokim ciśnieniem w oku.
Irydotomię laserową wykonuje się w celu stworzenia swobodnej drogi przepływu dla cieczy wodnistej z komory tylnej do komory przedniej oka.
Irydotomia laserowa może zapobiegać tworzeniu się zrostów w kącie przesączania oka.
Irydotomia laserowa może pozwolić na zmniejszenie (lub odstawienie) stosowanych kropli przeciwjaskrowych, pozostawiając pacjentowi jedynie konieczność systematycznej kontroli u lekarza okulisty.
Irydotomia laserowa jest bezbolesna.
WSKAZANIA DO ZABIEGU IRYDOTOMII LASEROWEJ:
- Jaskra wąskiego/ zamykającego się kąta przesączania.
- Ostry atak jaskry (ostre zamknięcie kąta przesączania) oraz stan po ataku jaskry.
- Profilaktyka w oku z wąskim kątem przesączania, jeżeli w oku towarzyszącym wystąpił ostry atak jaskry.
- W przypadku ryzyka wystąpienia bloku źrenicznego.
- W niecałkowitej irydektomii chirurgicznej.
- Tęczówka o konfiguracji „iris bomb”.
- W „odwrotnym bloku tęczówki” w celu minimalizacji uwalniania barwnika w jaskrze barwnikowej.
- W punktowaniu cyst tęczówki.
- W celu ułatwienia lub umożliwienia wykonania zabiegu ALT lub SLT.
PRZEBIEG ZABIEGU:
Do oka podaje się krople znieczulające oraz krople zwężające źrenicę. Na gałkę oczną zakłada się specjalną soczewkę powiększającą elementy kąta przesączania. Następnie laserem wykonuje się na tęczówce (kolorowa część oka wokół źrenicy) – w jej górnej części – mikroskopijny otwór.
Zabieg trwa kilka minut.
Po zabiegu lekarz okulista zaleca przez kilka (lub kilkanaście) dni stosowanie kropli zapobiegających podrażnieniu oka.
W początkowym okresie pozabiegowym nie zaleca się odstawiania, stosowanych dotychczas przez pacjenta, kropli przeciwjaskrowych (o ile lekarz okulista nie zaleci inaczej).
Zabieg laserowy WITREOLIZA LASEROWA
WITREOLIZA LASEROWA
Witreoliza laserowa to zabieg polegający na odparowaniu lub rozbiciu mętów w ciele szklistym przy użyciu specjalnego lasera.
Witreoliza laserowa poprzedzona jest badaniem kwalifikacyjnym, obejmującym dokładne badanie okulistyczne, badanie USG gałek ocznych, badanie OCT oraz komputerowe zdjęcie dna oka.
Witreoliza laserowa wykorzystuje laser emitujący bardzo krótkie impulsy o niskiej energii, co zwiększa precyzję i bezpieczeństwo leczenia.
Witreoliza laserowa powoduje laserowo-plazmowe odparowanie, obkurczenie, przemieszczenie lub ścieńczenie gęstej, niepigmentowanej tkanki zmętnień.
Witreoliza laserowa jest bezbolesna.
Skuteczność witreolizy laserowej rozumiana jako zauważalna przez pacjenta poprawa wynosi 40-80% (wg różnych autorów).
Zabieg witreolizy laserowej, jak każdy zabieg, niesie za sobą możliwość wystąpienia powikłań/skutków ubocznych, do których należy zaliczyć:
– przemijające uczucie obecności ciała obcego, dyskomfort, ból, zaczerwienieni oka,
– niewyraźne widzenie (od 2 godzin nawet do kilkunastu dni),
– wrażenie większej ilości szybciej przemieszczających się mętów, ciemnych pęcherzyków,
– sporadycznie przejściowy wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, wybroczyny naczyniówki,
– w literaturze opisywane są także punktowe uszkodzenia soczewki,
– w pojedynczych doniesieniach naukowych można przeczytać również o pozabiegowym odwarstwieniu siatkówki (dotychczas nie stwierdzono).
WSKAZANIA DO ZABIEGU WITREOLIZY LASEROWEJ:
- Męty ciała szklistego utrudniające codzienne czynności życiowe i zawodowe utrzymujące się od wielu miesięcy.
- Mety w krótkowzroczności.
- Męty po toksoplazmozie.
PRZECIWWSKAZANIA DO ZABIEGU:
– męty położone blisko soczewki oka lub siatkówki (>3-4 mm),
– męty zapalne,
– męty krwotoczne,
– męty po leczeniu operacyjnym,
– młody wiek pacjenta/pacjentki,
– zaawansowana jaskra,
– zaawansowana zaćma,
– wąska, nierozszerzająca się po zakropieniu źrenica,
– otwory/przedarcia siatkówki i niektóre typy zwyrodnień obwodowych siatkówki,
– brak poprawy po pięciu sesjach zabiegu,
– brak współpracy pacjenta w trakcie zabiegu,
– zaawansowane zwyrodnienie ciała szklistego o typie iskrzenia białego/rozpływu skrzącego.
PRZEBIEG ZABIEGU:
Do oka podaje się krople znieczulające oraz krople rozszerzające źrenice. Na gałkę oczną zakłada się specjalną soczewkę. Podczas zabiegu pacjent może widzieć niewielkie, ciemne punkciki – jest to gaz, który powstaje po odparowaniu mętów. Pęcherzyki gazu znikają krótko po zabiegu. Ze względu na to, że męty przemieszczają się wewnątrz oka, podczas zabiegu pacjent może być poproszony o poruszanie oczami.
Zabieg trwa 20-40 minut.
Po zabiegu okulista zaleca przez kilka lub kilkanaście dni stosowanie kropli zapobiegających podrażnieniu oka.
Liczba sesji terapeutycznych uzależniona jest od ilości i nasilenia mętów. Niekiedy wystarczy jeden zabieg, ale najczęściej potrzebne są dwa lub więcej.
________________________________________________________________________________
Laser Tango australijskiej firmy Ellex jest najnowocześniejszym dostępnym na rynku laserem łączącym w sobie właściwości lasera o długości fali 532 nm i 1064 nm. Pozwala on na pracę na przednim odcinku oka – kapsulotomia, irydotomia jak i na operacje Selektywnej Laserowej Trabeculoplastyki (SLT) oraz witreolizy.